Co należy zmienić w szkołach już dziś?

Mój post adresowany jest nie dla nauczycieli, ale i rodziców. Tylko ty możesz zatrzymać proces transformacji dzieci w kolejnych frajerów.

Kiedy słyszę zdanie “reforma edukacji” — ogarnia mnie szał. Dlaczego od razu przypominają “dwaj z szkatułki — są identyczne z twarzy”, które pokroić ciasto i pienił drewno, jak i działania właściwe i dobre intencje, ale w załączonych nie w tym miejscu nie do tych przedmiotów, nie dają żadnego dobrego rezultatu.

Rok, który minął po Majdanu, w systemie edukacji nie zmienił nic. Pedagogiczne społeczność udowadniał swoją niezdolność być organizowane, tarło nowych znaczeń i porozumiewać się w celach. “Prawo o szkolnictwie wyższym”, rzekomo postępowy, potwierdza teza ta nie może być lepiej: dwa lata negocjacji i rzeczywistości wywarły na światło tekst nie jest bardziej rewolucyjne niż instrukcja do proszku. Teraz ten chirurgicznie procedurę stosuje się do “Ustawy o oświacie”. — Kilka miesięcy poważnie dyskutowana, pięć lub sześć lat musi trwać szkoła podstawowa. Zatrzymał się na pięciu, i to było wszystko, dumnie nazywane reformą strukturalną.

Gdy horyzont planowania dla ukraińskiego biznesu wynosi rok, a to i kwartał, to można zrozumieć: jest zakładnikiem decyzji podejmowanych przez państwo. Gdy urzędnicy podejmują decyzje, naiwnie zakładając, że Przyszłość — to tylko Present Continuous lub “trwające obecnie”, to zaniedbanie, graniczące z przestępstwem. Ale kiedy cały system edukacji żyje w iluzorycznym świecie Past Continuous — to jest problem.
Past Perfect

Drodzy rodzice! Jeśli dzieci idą do szkoły w tym roku ukończy ją w 2027. Zadaj proszę pytanie swoim nauczycielom (a jednocześnie — i twórcom programów): dlaczego oni uważają, że w 2027 r. wszystkie te wiedzę i umiejętności nabyte uczniami, będą jeszcze ważne? (Nie twierdzę, że nie są ważne, ale niech nauczyciele odpowie — dlaczego). A kiedy zaczną odpowiadać, : że co? Umiejętność socjalizacji? Przy biurku? Patrząc na siebie w tył głowy? — Nauczyć się czytać i pisać? W ten sam sposób, co i dziesięć, dwadzieścia, sto lat temu? W tych samych ? Z tych samych tekstów?

Ale zostawmy w spokoju . Biednie, bo biednie, to jak radzą sobie ze swoimi zadaniami. Pomimo przeciążenie programów i klas, większość dzieci utrzymuje zainteresowanie do nauki i życia. Kończy ich podstawowe szkoła. I dlatego zwracam się do was, drodzy rodzice uczniów klas v — lub, po “strukturalnej reformy”, w vi klasie! Dzieci ukończy szkołę w 2022 roku. Czy wiesz, jaki będzie świat za 7 lat? Co się zmieni? Jakie umiejętności będą potrzebne? Że już będzie bez znaczenia?

Polecamy Polski sklep z łóżko Cars oraz ten sam sklep dla klientów ze Słowacji – detské izby pre dievčatá oraz z Czech – dětský psací stůl